Podzimní spánek |
Duševní činnost je pak to všecko, co mozek vytváří. Takže zdravý duševní stav a funkční mozek jsou věci, které jsou spojeny a nevylučují se. Bohužel existují situace, kterým se obtížně vyhýbáme, a které škodí nám i našemu mozku. Avšak o to více bychom o nich měli vědět.
Je to například stres. Stres je něco, co v uvozovkách řečeno až úžasným způsobem negativně ovlivňuje mozek. A také je to stav, kterého si bohužel není mnoho lidí dobře vědomo. A později na to doplatí. Mohl byste uvést příklad? Řeknu to na příkladu manažerů. Obrovské množství manažerů dnes trpí syndromem vyhoření. Svým způsobem trpí přepracováním mozku. Totiž ta nálož, která je jim ukládána nebo si ji sami ukládají, aby zvýšili svou výkonnost, je přivádí k překročení určitých hranic. A skutečně velice těžko se pak z těchto „překročení hranic“ dostávají.
Rehabilitace je velice náročná.
A je mnoho lidí, kteří se z toho již nedostanou. Mají zdravotní problémy. Jak se tomu dá bránit? Je třeba skutečně dbát na určitou duševní nebo mozkovou hygienu, abychom do těchto stavů neupadli. Co mozku naopak prospívá?
Upřímně řečeno je to všechno, co prospívá celému tělu. Ale znamená to hlavně zdravou životosprávu, dostatečný odpočinek. Nejen fyzický, ale i duševní. Dostatek relaxace. Dostatek pobytu v klidném prostředí.
Máme povinnost, chceme-li zdravě žít, dopřát svému mozku odpočinek. Tedy po období námahy volíme i klid a relaxaci.
Spánek?
Spánek je jeden z nejdůležitějších faktorů pro zdravou činnost mozku.
Jaká další rizika spatřujete z hlediska správného fungování mozku?
Protože jsem specialista na sluch, budu se držet svého šálku čaje, jak se říká. Co se týče dětí, je velice důležité, aby se jejich sluch nezatěžoval více, než je zdrávo. Konkrétně myslím třeba využití všelijakých sluchátek k mobilům a počítačům, které jim do uší přinášejí intenzivní hudbu. To proto, že sluchový systém vydrží jen něco, ale je-li překročena určitá norma, velice často dojde k trvalému poškození sluchu. Přitom ale nejde o poškození takového rázu, které by opravňovalo k využití kochleární neuroprotézy pro neslyšící.
Tedy to dítě, člověk, „jen“ špatně slyší. Jak vypadá situace z hlediska sluchu a mozku u seniorů?
Sluch se spolu s přibývajícím věkem trvale zhoršuje. I když je to velmi individuální. U seniorů jde o to, aby se ve chvíli, když pocítí ztrátu sluchu, spojili s příslušnými lékaři. Nejspíše foniatry a otorinolaryngology, aby prozkoušeli jejich sluch. A případně jim přidělili sluchadla, která by ale oni také měli využívat, jak lékař doporučí. To je také důležité.
Re: zdravezpravy.cz
Rehabilitace, stres, Syndrom vyhoření, Sluch, Spánek a jeho poruchy