Konopí léčí. Léčivé rostliny

Konopí léčí

Zmínky o léčivých účincích konopí sahají daleko do minulosti, konopí se používalo zejména na územích Číny, Indie, starověkého Egypta či Řecka. Bylo ale součástí lékařova kufříku i v moderní historii.


 Zlom nastal v roce 1932 v souvislosti s prohibicí v Americe, kdy tato rostlina začala být zakazována a démonizována a zažila se řada lidových, spíše pejorativních označení jako marihuana, ganja, pot, mary jane nebo weed. Teprve v posledních letech dochází v důsledku liberalizace, ale i nových vědeckých výzkumů k jejímu znovuobjevení a postupné legalizaci.

Někteří z odpůrců využití konopí pro léčebné účely se často odvolávají na nedostatek vědeckých studií, nemají však docela pravdu. Na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě se využití konopí věnuje více než 50 let profesor Rafael Mechoulam, původem z Bulharska. Spolu se svými spolupracovníky v 60. letech objevil tzv. canabidiol (CBD), látku, která je obsažena v rostlině a má zásadní účinky při léčbě některých onemocnění. Následně se jim podařilo izolovat THC (tetrahydrocannabinol) a dokázat, že tato látka dokáže aktivovat receptory v lidském mozku, které chrání před symptomy a obtížemi, jako je například nevolnost při chemoterapii nebo bolesti při degenerativních onemocněních. Jedním z blízkých spolupracovníků prof. Mechoulama v Jeruzalémě je držitel řady vědeckých ocenění Dr. Lumír Hanuš, původem z Olomouce. Ten konopí označil za jedno z nejbezpečnějších známých léčiv.

ÚČINKY SE LIŠÍ
Pro velkou část lékařů je problematické, že se efekt konopí může u různých pacientů lišit. Je tedy naprosto zásadní s pacienty pracovat a dávkování, druh a způsob podání přizpůsobovat. Některé kliniky provádějí laboratorní testování svých produktů s cílem standardizace léčiva; je-li však pacient odkázán na své pěstitelské schopnosti či omezené možnosti, může se obsah jednotlivých látek v rostlině a logicky také jejich efekt lišit.
V souvislosti s objevem CBD a dalších canabinoidů, šlechtění jednotlivých druhů a vytváření hybridů nabízí konopí velké množství variant na nejrůznější problémy. Výběr toho správného druhu však vyžaduje konzultaci s odborníkem.
Všeobecně se konopím léčí bolesti, nespavosti, migrény, nevolnosti nebo nechutenství. Používá se při léčbě postraumatických stresových poruch, epilepsie či Crohnovy choroby. Zmírňuje vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie a zkoumá se rovněž jeho vliv na léčbu některých druhů rakoviny. Významnou roli hraje také v oblasti paliativní péče.

JAK HO UŽÍVAT?
Konopí je možné používat několika způsoby – povrchově, sublinguálně, kouřením, vaporizací (inhalací) požitím a požitím v syrovém stavu. Každý z těchto způsobů má své přednosti i úskalí. Lékaři i pacienti se shodují, že kouření je nejefektivnější a nejrychlejší variantou, ale má negativní dopad na plíce. Tomu se snaží předejít vaporizace.
V případě nespavosti se doporučuje pojídat konopí ve formě koláčků či čokolády či použít konopnou náplast.
Masti z konopí působí jak na povrchové kožní problémy, tak do hloubky při svalových onemocněních a bolestech.
Při požití v syrovém stavu se využívají listy rostlin, které by se jinak vyhodily.
Obsah účinných látek v listech je nižší, přesto mají léčebný efekt. Samy o sobě však listy nejsou moc chutné. Doporučuje se tedy čerstvý zeleninový džus, do kterého se přidají.

LICENCE PRO UŽIVATELE
V zemích, kde je užití pro lékařské účely legální, existují různé modely regulace a distribuce. V Izraeli je v současné době 8 licencovaných pěstitelů, 600 registrovaných konopných patentů a 22 000 pacientů s licencí pro užívání. Na základě diagnózy dle seznamu závažných onemocnění má pacient nárok na licenci pro užití konopí. Získání této licence upravuje tzv. Protokol 106.
Např. v případě onemocnění rakovinou získá pacient licenci do 48 hodin. U gastrologických či neurologických onemocnění se lhůty pohybují v rozmezí od 3 do 12 měsíců a jsou podmíněny vyčerpáním jiných způsobů léčby.
O licenci, kterou je nutno po čase obnovit, žádá za pacienta ošetřující lékař – specialista. Pacient pak má možnost kontaktovat jednu z autorizovaných klinik, např. Tikun Olam, Breath of Life či Better, jejichž odborný personál zajišťuje asistenci při výběru vhodného léčiva a jeho dávkování. Existují rovněž různé způsoby distribuce – osobně ve specializované lékárně či dovážkou na místo bydliště.

REKREAČNĚ UŽ JE TO LEGÁLNÍ
V současné době v Izraeli převládají tendence k větší liberalizaci a v březnu tohoto roku došlo k dekriminalizaci rekreačního užívání. Ministr zdravotnictví – zástupce ultra-ortodoxní náboženské strany United Torah Judaism - Yaakov Litzman předložil návrh reformy, která by měla urychlit čekací lhůty na licence, umožnit předepisování konopí i obvodními lékaři a distribuci konopných léčiv prostřednictvím běžných lékáren.
S užitím konopí pro léčebné účely souhlasí i rabínské autority, které rostlinu označily za košer a v závažných případech povolily užívání i během šabatu.

KONOPNÉ INOVACE
Izrael je známý jako “Start-Up Nation” a vláda klade důraz na výzkum a technologické inovace v nejrůznějších odvětvích včetně zemědelství a farmaceutického průmyslu.
Prestižní Technion – Institute of Technology nabízí speciální program pro studium problematiky léčebného konopí. To vše má velký potenciál a hovoří se o “zelené horečce” – se záměrem věnovat se pěstování, kultivaci, výrobě či vývozu konopí se zaregistrovalo kolem 500 firem.
Knesset v souvislosti s tím projednává návrh skupiny poslanců, který by dosud zakázaný vývoz umožnil.
V Tel Avivu se pravidelně koná konference CannaTech a společnost Cann10 založila specializovaný technologický inkubátor, který inovativním firmám se zaměřením na konopí nabízí podporu. Bude rozhodně zajímavé sledovat např. Seedo, Eybna nebo Syqe Medical.

INSPIRACE Z AMERIKY
V porovnání s Českou republikou je Izrael v oblasti léčebného konopí o hodně napřed. Zdrojem inspirace jsou i Spojené státy americké, zejména pak Colorado a Kalifornie. Regulace konopí je v USA v kompetenci jednotlivých států.
Významným mezníkem byl 8. listopad 2016, kdy se kromě volby prezidenta v devíti státech rozhodovalo o legalizaci konopí.
Ve čtyřech státech (Florida, Montana, Severní Dakota a Arkansas) hlasovali voliči o medikalizaci, v pěti (Kalifornie, Nevada, Arizona, Massachusetts a Maine) šlo o plnou legalizaci, resp. rekreační užívání konopí pro osoby starší 21 let. Návrhy byly ve všech státech přijaty s vyjímkou Arizony, kde zůstává v platnosti léčebný program.
Amerických států, které nějakým způsobem legalizovaly konopí je v současné době již 28 a celkem se zde registrovalo přes 2 miliony pacientů.

KONOPNÉ APPKY
Díky mobilním aplikacím jako Leafly nebo MassRoots se mohou uživatelé orientovat mezi různými druhy konopí podle obsahu THC a CBD, efektu, chuti či aroma a pomocí navigace najít nejbližší konopnou lékárnu.
S medikalizací ztrácí konopí stigma drogy a získává pověst léku. Jeho popularita roste mezi seniory, kteří často žertují, že jim konopí zlepšilo život – příbuzní a známí chodí na návštěvu častěji.


text: Pavlína Schultz
Autorka žije v Izraeli a problematice léčebného konopí se dlouhodobě věnuje.

Oblíbené příspěvky

Štítky a MENU, RUBRIKY - je tu všechno o nemocech i lidech....

#školní zdravotní služba #dispensární péče #prevence #pediatrie 7 000 000 ACTA Admin Afektivní neurověda Afty Akáty bílé Akutrauma Alergie Alicia Keys Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké zdravotnictví Amerika Anatomie Antidepresiva Antioxydanty Aristoteles Asertivita Ateroskleróza Auskultace Basshunter Beletrie Benedikt XVI. Bible Biochemie Bioklimatologie Blogeři sobě Blogy Bohemian melody and songs Bolest Bolest u člověka Bolesti nohou BonaFides Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bug Opera Bulvár Buněčné receptory Bylinky Bylinky a spánek Cestovní medicina Cicero Cippolovy zákony stupidity Citový mozek Civilizace Civilizační nemoci Co je psáno Credo Experto Čaj České momenty Dehydratace Demence Demokracie Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství dezinformace Diabetes mellitus Diagnostika manipulace Diagnostika v oční medicině Diferenciální diagnostika Diskuze a debaty Dítě Divizna velkokvětá Dlouhá cesta Dna Dobrý voják Dobrý vtip! Domácí lékárna Dr WEB Dyspepsie Editace a styl psaní příspěvků EKG Elektřina Elizabeth Blackwell Emergency emoce Energie a my Epidemiologie Erotika na internetu Erythema migrans Etiketa Etnika Evropa Expert v terénu Externí disk Facebook Febrilní křeče Filmy Florence and the Machine Fotografie František Ringo Čech Freud Frustrace Funkční poruchy Fysiologie Fytoterapie G+ G+ notifikace v Opeře Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Geek Geny a informace Glaukom Google Google AdSense Google Analytics Google Scholar Google+ Hemagel Hepatologie Historie Horečka Hormony Hudba Humor Humor v medicíně Hunting Hygienický balíček Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Hypnotika Chirurgie Cholera Cholesterol Chronický únavový syndrom Chřipka Idiopathické Imunita In Vino Veritas Infekční koutky Infekční nemoci Instinkty Insulinová resistence Inteligence Interna a kardiologie Internet Ischemická choroba jak na to Jídlo a zdraví Kalium Kamenný most Kardiovaskulární zdraví Karel Kryl Karel Schwarzenberg Karikatura Kašel Kemel Klávesové zkratky Klysma neboli klystýr Kodex internetového diskutéra Koledy Kolokvium Komentáře Konopí Kopírování Krásné ženy Kráťa Kruh Užitečné příspěvky Laboratorní diagnostika Lásky čas Léčivé rostliny Ledviny Legrace Lékař Léky nové generace Lež Life at Google Literatura Lymeská Borelióza M.Parkinsoni Maminka Manicko depresivní syndrom Marek Slabý Matka Med smrkový Medicina Meduňka Melatonin Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MEXICO MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy Milenci Minerály Mobilní internet moderní medicina MOTOROLA Droid RAZR Moudrost Mozek Mozek a drogy Mučení MUDr. Jan Dvořáček MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Můj pohled na svět Munchhausenův syndrom Murphyho zákony Muži a ženy Myslivost Myšlenka dne NA LAČNO Narcistická porucha osobnosti Názory Nefrologie Nefunkční bezpečnostní hláška Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Nespavost Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurogeneze Neurologie news Nikon Nobelovy ceny Novinky Novinky a zajímavosti O dětství O chřipce obecně O jmelí O lásce O stárnutí a stáří O závisti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oldřich Vinař Optika ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Ovoce Paliativní medicina Paměť Parazitologie Parkinsonova nemoc Patologie Pepa Řepa Pesticidy Pirátství Pivo Placebo efekt Plynové jezírko s oxygenoterapií Počítače a diagnostika Policie Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Poruchy vědomí Pozitivní myšlení Poznámky Poznáte je? Pravda Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Prevence a zdraví Proces wuauclt.exe Prof. Koukolík prof. Matějček prof. MUDr František Koukolík Prof. MUDr. Pavel Pafko prohlížeč Opera Propedeutika Prostata Přátelství Přetížení organizmu Příroda Příroda a zdraví PSA Psychiatrická onemocnění Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky psychoanalýza Psychologie Psychopatie Psychosomatická medicina pudy Půst Racionální výživa Radkin Honzák Rady a tipy Rakovina prostaty (caP) Rath a sedmimilionová krabice Renata Rickrolling Rodina Rozšíření Opery Rychlá pomoc Řešení problémů Sametová revoluce Sanitka Sanitka Mercedes veteran Screenshot Serenoa repens Sex Sex a zdraví Schemer Skupinová hloupost Smazání Facebooku Sociální patologie Sociální sítě Sokrates Soubory .OGG Soukromí Spánek a jeho poruchy Spánek a léky Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stahování Stáří Statečnost Statistika Steatóza jater Stomatologie strach Street View stres Sůl v potravě člověka Svoboda Svobodný internet Šampaňské Škola Školní zdravotní služba Švejk Technické spekulace Teotihuacan The New York Times Tipy Tipy a návody Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Toxoplasma Transplantace Tráva Trojský kůň Trpajzlíci Třezalka Twitter Twitter Frenzy U bankomatu Unwand Urologie USA Úvod úzkost Václav Havel Válečná medicina Vánoce VENEZUELA Verše Veřejné mínění Veverka Videa Vilcacora Virosa Virtuální prohlídka měst Vitaminy Vlídné slovo Voda Vtipné a pozitivní Vtipné okamžiky Vtipy Vyhledávač Výchova WD My Passport YES WE CAN YouTube Zácpa Obstipatio Zahrady Zajímavosti Zákon Závislost Závislosti Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zrychlení počítače? Židovské Žít je tak krásné Život s holou prdelí Život v přírodě Životospráva a dlouhý život

Vybraný příspěvek

Lékaři a tým záchrany ve službě se nerad fotografuje...pečuje právě o nemocného zcela soustředěný. Modrý kód to nebude!

ZDRAVOTNICKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA při akci ve službě #Vlídné slovo, Lékař, Ze života lékařů, Ze života sestřiček, Zdraví

Siesta s dýmkou u kávy