Běh pro zdraví |
Průběh moderního života a poruchy
jako je stres, nedostatek spánku, konzumace průmyslově zpracovaných a vysoce kalorických potravin nebo nadměrné užívání antibiotik negativně ovlivňují složení našeho střevního mikrobiomu.
Narušení střevního mikrobiomu může vést k poruchám imunitního nebo nervového systému, k onemocněním kůže, přibírání na váze, změnám hladin hormonů a dokonce ke vzniku rakoviny.
Nezdravá střeva se mohou projevovat různými způsoby. Uvádíme sedm nejčastějších příznaků:
1. Poruchy trávení
Časté příznaky poruchy trávení jako plynatost, nadýmání, průjem, zácpa nebo pálení žáhy mohou být následkem nemocných střev. Zdravá střeva zpacovávají potravinu bez problémů.
2. Potrava bohatá na cukry
Častá konzumace průmyslově zpracovaných potravin a potravin s vysokým obsahem cukru může snížit množství dobrých bakterií ve střevech. Toto narušení rovnováhy může vyvolat další chuť na cukr a poškodit tak střeva ještě více. Nadměrná konzumace rafinovaných cukrů, především vysoko fruktózový kukuřičný sirup, je spojena se zvýšením zánětu v organismu.
3. Neúmyslné změny tělesné hmotnosti
Přibývání na váze nebo hubnutí bez jakýchkoliv dietních změn nebo fyzických aktivit může být příznakem nemocných střev. Pozměněný mikrobiom negativně ovlivňuje schopnost absorbovat některé nutrienty (živiny), regulovat krevní hladinu glukózy a ukládání tuku v těle. Hubnutí může být způsobeno syndromem bakteriálního prorůstání tenkého střeva (SIBO). Přibývání na váze souvisí s inzulínovou rezistencí nebo přejídáním, příčinou je snížené vstřebávání nutrientů.
4. Poruchy spánku nebo neustálá únava
Nezdravá střeva se mohou podílet na poruchách spánku jako je např. insomnia a vést tak k chronické únavě. Většina serotoninu, hormonu ovlivňujícího náladu a spánek, je vytvářena ve střevech. Změny v jeho hladině, způsobené střevními poruchami tak mohou ovlivnit kvalitu spánku.
5. Podrážděná pokožka
Zánět ve střevech, nezdravé stravování nebo potravinové alergie mohou způsobit syndrom děravého střeva. Takové narušení střevní stěny umožňuje vstřebávání některých bílkovin, které aktivují imunitní systém a způsobují tak podráždění pokožky a onemocnění, jako je například ekzém.
6. Autoimunitní onemocnění
Stále nové výzkumy dokazují, jaký významný vliv mají střeva na náš imunitní systém. Střevní poruchy mohou zvyšovat v těle zánět a ovlivňovat tak správné fungování imunitního systému. To se podílí na vzniku autoimunitních onemocnění.
7. Potravinové intolerance
Potravinové intolerance jsou důsledkem neschopnosti trávit některé složky potravin (na rozdíl od potravinových alergií, které jsou způsobeny reakcí imunitního systému vůči určité složce potravy). Za nedostatečné trávení některých potravin může být zodpovědné narušení střevního mikrobiomu, především bakteriálního zastoupení. Mezi typické projevy intolerance patří nadýmání, plynatost, průjem, bolest břicha nebo nevolnost.
Mikrobiom, Mikroorganismy, MIKROBIOLOGIE, Bakterie syndrom bakteriálního prorůstání tenkého střeva (SIBO)
Zdroj: symprove.cz, sociální sítě