Zlatohlávci na hlohyni |
Sbírá se květ – nejlépe ještě když jsou v poupěti, listy, kůra a plody. Květ má účinky nejvýraznější. Na podzim, zajímají nás především plody.
Hloh působí velmi pomalu, ale trvale. Jak tedy na oběhový systém působí?
- snižuje krevní tlak – díky tomu, že dokáže rozšiřovat věnčité tepny kolem srdce zlepšuje prokrvení srdce ale i celého těla léčí bušení srdce a arytmii celkově příznivě harmonizuje a stabilizuje činnost srdce a pomáhá při angině pectoris snižuje nebezpečí infarktu díky posílení a prokrvení srdečního svalu posiluje cévy – při zánětu žil, snižuje riziko vzniku embólie
Další účinky hlohu: uklidňující účinky – pomáhá hlavně při nespavosti
menopauza – pomáhá výrazně snižovat obtíže spojené s menopauzou
Běžný čaj nebo tinktura se může užívat bez vedlejších nežádoucích účinků. Užívá se hlavně preventivně při prvních srdečních a oběhových problémech. Užívání je tedy neškodné v případě, že nejsou ještě užívány další léky na srdce. Pokud jsou užívány ještě další léky, je možné užívání hlohu jen pod dohledem lékaře.
Tinktura z květů hlohu – nadrobno nakrájíme čerstvé květy hlohu, nasypeme do sklenice s dobrým uzávěrem, příliš květy nepěchujeme, jen volně nasypeme a zalijeme čistým lihem nebo pálenkou tak, aby byla bylinka potopená. Zamezíme tím případné plesnivění vyčnívajících částí. Necháme to asi dva týdny vylouhovat na tmavém místě, občas protřepeme. Tinktura se užívá 3 x denně 20-25 kapek v polovině sklenky vody. Může se také nakapat do vlažného čaje. Používáme ji dlouhodobě, ale dávkování nepřekračujeme.
Odvar z hložinek – plody hlohu – říká se jim také hložinky – nejsou tak účinné jako květy, ale lze je dobře použít – hložinky vaříme asi 20 minut v půl litru vody po dobu 20 ti minut – hložinek je tolik, aby “zaplnily vodu” a nečouhaly nad hladinu – odpovídá zhruba jedné hrsti plodů. Pak přecedíme a užíváme jeden až dva šálky denně.
Tinktura z plodů hlohu – lze ji připravit podobně jako tinkturu z květů, ovšem místo květů nakrájíme plody a zalijeme alkoholem. Postup výroby tinktury i užívání je shodný s tinkturou z květů.
Hloh se může kombinovat s rakytníkem, jmelím, česnekem.