Zdravotnická záchranná služba Praha |
Jak je uvedeno v úvodní reportáži, volání na mezinárodní linku 112 může podle záchranářů zdržovat. Provozují ji totiž hasiči, kteří pak musejí volajícího přepojit stejně na záchranáře. Ti se pak ptají opět na stejné věci.
Přesto se samozřejmě nebojte v nouzi linku 112, která je také bezplatná, vytočit. Někdy to je dokonce jediná možnost. Je sice vhodné využívat ji především v případě cizinců nebo na zahraniční dovolené v rámci EU, pomoci se přes ni dovoláte i tehdy, pokud nemáte kredit v mobilu, je zamčená klávesnice nebo v něm dokonce není ani SIM karta.
Může se také stát, že si ve stresovém okamžiku nebudete moci vzpomenout na národní linku, případně si nebudete jisti, na jakou z nich byste zavolat měli. Pak také vytočte 112.
Nicméně obecně platí, že: „Pokud si kdykoliv volající není jistý a jedná se o jakýkoliv zdravotní problém, tak je vždycky výhodnější zvolit číslo 155,“ říká mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.
Zdroj: sociální sítě a iPrima, Sanitka Mercedes Veteran
Sanitní vozy nevyjíždějí například k běžným virovým či bakteriálním onemocněním (viróza, chřipka, angína a podobně) a dalším běžným nemocem, které mají v kompetenci praktičtí lékaři.
Ani při dlouhodobě trvajících obtížích bez neobvyklého náhlého zhoršení byste záchranku volat neměli.