Krakonošovo koření léčivé konopí... |
Parkinsonova nemoc postihuje nervovou soustavu
Dochází při ní k postupnému zániku neuronů v určitých centrech mozkového kmene. To znamená ztrátu neuronů obsahujících dopamin – látku, která je velmi důležitá pro přenos vzruchu. Pacient pak přestává ovládat své svaly. Proto je také jedním z projevů Parkinsonovy nemoci neovladatelný třas končetin a obličeje. Příčin této choroby je uváděno mnoho. Můžou ji způsobit prodělaný virový zánět mozku, otrava manganem nebo oxidem uhelnatým, úraz nebo dlouhodobé užívání některých léků, jako jsou antidepresiva nebo narkotika. Svou roli hraje také dědičnost.
Některé zdroje, například studie Izraelských vědců, uvádějí také souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou nemocí.
Příznaky Parkinsonovy nemoci
Mezi příznaky Parkinsonovy nemoci patří strnulý výraz tváře, svalová ztuhlost, zpomalené pohyby, klidový třes prstů ruky, později také třes víček, čelisti, jazyka, čela a dolních končetin, únava, ztížená mluva, deprese a závratě.
Častým projevem jsou třes či pocity únavy a ztuhlosti v končetinách a zádech, křeče, častější zácpa a problémy se spaním. Pacienti mohou budit dojem i téměř zdravých lidí a na druhé straně s vypětím sil jenom ztuhle sedět či naopak trpět pohyby, které nemohou ovládat vůlí. Parkinsonova choroba je onemocnění typické pro lidi starší 50 let, avšak může se objevit i u pacientů mladších, kolem 40 let. Léčba Parkinsonovy nemoci
Léčba Parkinsonovy nemoci není.
Lékaři dokáží jen zmírnit průběh nemoci. Předepisují léky, které dodávají tělu chybějící dopamin. Právě z toho důvodu je doporučováno užívání konopí, které jednak tlumí bolest, kterou nemoc přináší, a hlavně pomáhá tělu v tvorbě dopaminu. Lze ho nejen kouřit, což není příliš zdravé, ale také ho používat jako koření na vaření a pečení. Problémem je česká legislativa, která pěstování marihuany příliš neholduje, a také možný vznik (zejména psychické) závislosti. Což je ovšem nutné porovnávat s podobným rizikem u užívání léků.