Lékař a zobrazovací metody |
Jakou roli hraje psychosomatika?
Například doktor Jan Hnízdil tvrdí, že prakticky každá nemoc má svůj původ v psychice. V podstatě se ptáte na psychosomatickou medicínu jako protiklad toho, čemu se říká evidence based medicine, neboli medicína založená na důkazech, statistická medicína. Ta je v přeneseném smyslu postavena na tom, že každý si kupuje čtyři a půl páru bot ročně. Což víme, že nekupuje…
Medicína má řadu náběhů do slepých uliček. Třeba teď se po sto letech vrací k tomu, co před lety vymyslel ruský vědec Ilja Mečnikov, že imunita se nachází ve střevech. Vůbec se nemluvilo o tom, že byste měl svůj souboj s malými mikroby zvládnout sám, nýbrž jste dostal antibiotika a bylo po ptákách. Půl století jsme tady mlátili antibiotiky úplně všechno, a tím jsme provařili moderní svět tak, že ve dvou litrech hnoje máte dneska jednu dávku antibiotik. Čímž jsme si značně poprasili systém v břiše, který nám jednak pomáhá trávit, za druhé nám pomáhá v imunitě a za třetí vyrábí sedmdesát procent mozkové chemie.
Moderní medicína vůbec nebere v úvahu, jak se organismus sám uzdravuje, a vůbec nebere v úvahu to, že vy na mě můžete působit vlivem, který mi pomůže se uzdravit. Pojďme zpět čtyřicet let. Měl jsem teď moře času a hrabal jsem se v placebu. Před čtyřiceti lety objevili skutečně bombu, protibolestivou látku fentanyl. A v tenkrát západním Německu zašli na nějakou zubařskou polikliniku a chtěli tam vyzkoušet analgetické preparáty. Do studie zahrnuli fentanyl, placebo a jako třetí látku naloxon, což je takový prevít, který je blokátor opioidních receptorů a vlastně ruší všechny protibolestivé účinky. Když pacienta ukecáte na placebo a dáte mu naloxon, tak ho to zase začne znovu bolet. Takže v rámci studie chtěli používat fentanyl, placebo, naloxon a chtěli je podávat pacientům po vytržení zubu moudrosti, což bývá vždycky komplikovanější. A pacienti budou několik hodin po vytržení zapisovat, jak moc to bolí na škále 1 až 5.
Když já, jako lékař, nějakému léku věřím, tak mu přidávám padesát procent na účinnosti. Když mu nevěřím, tak mu na účinnosti ubírám. To je nocebo. Stejně jako máte placebo, které účinkuje pozitivním směrem, tak nocebo škodí. Největší nocebo jsou příbalové letáky. Půlka pacientů si přečte leták a řekne, že ten lék brát nebude. Protože tam je uvedeno všecko.
Ten leták je pro právníka, pro nikoho jiného.
Tohle je nádherný experiment, který vypráví o tom, co říkal Franz Anton Mesmer, že větší vliv na člověka má zase jenom člověk.
Příběh pro mediky:
Klasický příběh:
Holka, zaláskuje se, udělají si dítě, ona zjistí, že je to pitomec, který chlastá a ještě ji mlátí. Mezitím v rámci usmiřování má druhé dítě. A teď zůstane v pasti. Ať si představí jenom ty emoce, které ona má. Má strach z toho odejít, protože on jí nebude platit. Neví, kam půjde. Když půjde domů, tak tam se dostane do pozice té šestnáctileté dcery, protože rodiče jí budou říkat: „Vidíš, my jsme ti to říkali.“ S dvěma dětmi na krku nemá moc šancí na dobrou práci. Je na něj naštvaná, je nešťastná. Bude mít bušení srdce, nabouraný žaludek.
Z toho ona nevyjde a běžný doktor není nachystaný na to, aby se jí zeptal: „Kdo vám to leží v žaludku?“ On ji pošle na šlauch, pak jí vybijí helikobaktera (Helicobakter pylori – onemocnění, k němuž patří bolesti břicha, nechutenství, zvracení). Přitom půlka lidí nosí helikobaktera celý život v břiše a nic jim neudělá, dokud nedojde k nějakému zádrhelu.
To je ta psychosomatika. To znamená, že já nemusím podporovat firmu, která vyrábí tenhle preparát, onen preparát, a můžu toho člověka začít (léčit) směrovat. Lékařskou komoru či skeptiky to štve.
Z autorů sociálních sítí a diskuzních (rozhovorů) bloggerů prezentuje MUDr Radkin Honzák
#Psychosomatická medicina, Psychoaktivní látky, Placebo efekt, Imunita,