Svoboda je neocenitelná věc |
Jako jeden z největších prezidentů se projevil Harry S. Truman považovaný při svém nástupu do Bílého domu za politickou nicku. I když začal svou politickou kariéru ve zkorumpovaném provinčním systému, zůstal čestným a nezávislým mužem. V některých ohledech bylo jeho vzdělání ne zcela dostačující, ale tehdejší důraz na formování charakteru bylo hodnotou, kterou dnes nedokážeme svým dětem dopřát.
Neodkládal rozhodnutí o použití atomových bomb a považoval to za správné, snad jediné možné řešení. Stálo před ním ale mnohem složitější rozhodování. Díky mylné Rooseveltově představě o Stalinově schopnosti čestného jednání stále platila koncepce o poválečném uspořádání Evropy.
Na rozdíl od Roosevelta si však nedělal Truman žádné iluze o skutečné povaze komunizmu a Sovětského svazu. Když vtrhli Němci v roce 1941 do Sovětského svazu řekl Truman novinářům: Pokud uvidíme, že Německo vyhrává měli bychom trochu pomoci Rusku a pokud budou vyhrávat Rusové, měli bychom pomoci Němcům aby se mohli co nejvíce pomlátili mezi sebou.
Od začátku považoval nacistické Německo i Sovětský svaz za odporné totalitní režimy mezi nimiž není žádný rozdíl.Truman vždycky viděl v SSSR gangsterský stát a jako prezident ve svém přesvědčení utvrdil. Na hrabivé a agresivní jednání Rusů odpověděl po svém. Využil obrovskou průmyslovou a finanční převahu Spojených států a vyhlásil takzvanou "Trumanovu doktrinu": Domnívám se, že Spojené státy musí podporovat svobodné národy, které se brání zotročení, jež jim hrozí od ozbrojených menšin nebo pod tlakem z vnějšku.
Spojené státy tak převzaly časově neomezený vojenský i hospodářský závazek ochraňovat demokracii na celém světě. Měly k tomu prostředky, vůli a měli i schopné lidi. Truman stanul v čele šiku mladých i starých internacionalistů kteří se ze zkušenosti a z dějin poučili, že Amerika se v zájmu lidstva musí naplno ujmout své světové role.
Jindřich Čech