Prof. MUDr František Koukolík DrSc |
Máte počítač? Pak dobře víte, co dá práce ho uchránit před nájezdy nejrůznějších virů, „fízlujících" programů, spamu, neboli nevyžádané pošty, i proti obyčejné zlodějně, které dáte příležitost svou neznalostí, nezkušeností nebo chybou. Jestliže počítač nemáte nebo neužíváte, máte o starost méně. Ale pokud si myslíte, že je vaše soukromí chráněno dokonale, pak se pravděpodobně mýlíte. Neboť ve všech možných databázích je o vás víc informací, než víte sami o sobě, včetně těch nejcitlivějších -- lékařských. A jestliže užíváte mobilní telefon a platební kartu, pak může někdo sledovat téměř vše, co děláte, do nejmenších podrobností a nezáleží na tom, jestli máte nebo nemáte, jestli užíváte nebo neužíváte, počítač.
Je vůbec možné si v tomhle světě uchránit soukromí? Šéf společnosti Sun Microsystems už před lety prohlásil: Soukromí zaniklo. Výnosný kšeft je například krádež identity. Někdo si na vaši identitu půjčí peníze, založí konto, s penězi uteče a může se stát, že následky ponesete vy. V Americe byl užit a vyvinut program Anděl identity. Umí propojit jména v jedné databázi s adresami a čísly sociálního zabezpečení v databázi jiné. A to je všechno, co potřebujete k založení bankovního konta.
Ještě výnosnější kšeft může být krádež DNA. Přece dobře víte, jak důležitý je průkaz DNA na místě činu. Osobně nic nemám proti kamerovému dohledu. Ale když o něm přemýšlím, napadá mě, kolik může dát práce vložit do nějakého záznamu právě vaši tvář nebo naopak ji z něj „vyzmizíkovat"? Jestliže někdo smaže vaši identitu v některé databázi, pak, dá-li si někdo zkušený práci, složí ji zpátky z toho, co zbylo na síti.
Spousta lidí pokrčí rameny. Říká si: „O co jde? Vždyť já přeci nic špatného nedělám..." Ale mohou se mýlit. To, co je dobré nebo špatné, může například určovat stát nebo jiné organizace -- třeba církve. Je tu pochmurná historická zkušenost: Kdyby společnost IBM nedodala nacistickému Německu děrnoštítkové systémy, nebyli by nacisté s to dohledat tak precisně všechny Židy. Jen pár roků před tím si většina Židů nechtěla připustit, nebo neviděla, co jednou bude slovo Žid pro nacisty znamenat.
Může si být někdo v současném světě naprosto jist, že se z nějakého důvodu nestane pro nějaký typ moci něčím, co byl Žid pro nacisty? Třeba proto, že bude nositelem nežádoucích názorů nebo nežádoucích genů? Programy, které kradou naši identitu, jsou v nepřetržitém vývoji. Co víme o programech, které ji chrání? Kdo a jak je užívá? Řekl bych, že při veškeré úctě k technologickému pokroku -- který se nesmí zastavit -- je dlužno být přinejmenším opatrný.
Prameny a další informace
Univerzální vyhledavač
scholar.google.com
Obecné prameny
cs.wikipedia.org
en.wikipedia.org
Náročnější
The Genomic Privacy Project
An Evaluation of the Current State of Genomic Data Privacy Protection: Technology and a Roadmap for the Future
k-Anonymity: a model for protecting privacy
How (Not) to Protect Genomic Data Privacy in a Distributed Network: Using Trail Re-identification to Evaluate and Design Anonymity Protection Systems
Protecting Genomic Sequence Anonymity with Generalization Lattices