Polévka zeleninová s vajíčkem |
Při těžkých nemocech nebývá chuť k jídlu. Je třeba se přemáhat, aby se tělo neoslabilo hladověním? Ano, je lepší zkusit nechutenství překonat. Hladovka by vám mohla ublížit. Pokud už nic jiného, zkuste do sebe dostat aspoň kuřecí vývar. Obecně platí, že je i v době nemoci lepší dodržovat zásady správné životosprávy, mít dostatečný, ale ne nadbytečný přísun energie a strava musí obsahovat jak tuky, cukry, tak i bílkoviny, vitaminy a minerály, aby tělo v žádném směru nestrádalo.
Dobré je i pečivo s libovou šunkou či již zmiňované vývary. Dobrým zdrojem živin jsou také banány a jogurty. Právě bílkoviny obsažené například v mléčných výrobcích bývají podceňovány. Přitom se přímo podílejí na zvyšování obranyschopnosti těla. A co babské rady? Například tolik propagovaný panák slivovice? Při rozvinutém onemocnění příliš nepomůže.
Svoji malou roli má jen v prevenci.
Slivovice vyvolá větší tvorbu žaludečních šťáv, a tak virus jen těžko projde přes takovou bariéru. Jinak platí, že po aplikaci alkoholu se rozšíří mírně cévy a zvýší se cirkulace krve. To může mít jak pozitivní vliv - protože virus potká více bílých krvinek, tak i negativní dopad, neboť virus se rychleji roznáší. Ani další rada lidového léčitelství - horký černý čaj s citronem, není nejlepším lékem. Odvádí tekutiny z těla, nemocný by neměl pít jen samotný čaj po celý den.
Vhodnější jsou ovocné čaje, minerálky či ovocné šťávy.