Bršlice kozí noha Aegopodium podagrari |
Samotná hyperurikémie
(zvýšená hladina kyseliny močové) zpravidla život nezkracuje, má ji alespoň 20 % dospělých lidí. Ale! Pokud máte (muži) současně zvýšený krevní tlak a větší „bříško“ (více než 102 cm v pase), pak to jsou další rizikové faktory pro ohrožení srdíčka.
Dna, odborně arthritis urica (v některých pramenech arthritis uratica), též zvaná pakostnice či podagra, je metabolické onemocnění, porucha odbourávání purinů, které se vyznačuje nadměrnou produkcí kyseliny močové. V důsledku vysoké koncetrace kyseliny močové v krvi dochází ke krystalizaci této látky v kloubech i jiných tkáních. Častými místy vzniku takzvaných dnavých tofů jsou klouby palce (zejména nohou), ušní lalůček, méně často například ramenní kloub, případně další klouby. Toto se projevuje hlavně prudkými a bolestivými záchvaty zánětu kloubů (dnavé záchvaty). Může též vést k tvorbě močových kamenů.
V lékařství se určitá forma dny označuje podle místa uložení krystalických hmot kyseliny močové nebo podle místa vzniku záchvatů: noha - podagra, ruka - chiragra, rameno - omagra.
Onemocnění nejčastěji postihuje muže nad 40 let (ženy až po menopauze). Této nemoci se dříve říkalo nemoc králů nebo nemoc bohatých, protože má souvislost s nadměrnou konzumací masa (zvěřiny) a alkoholu.
Typickým příznakem je úporná bolest zarudlého a oteklého kloubu, nejčastěji palce na noze
Tato nesnáz se zpravidla objevuje až po desítkách let plíživého (asymptomatického) zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi (u mužů nad 420 µmol/l, u žen více než 360 µmol/l). Jde o akutní záchvat dnavé artritidy, choroby, která je způsobena ukládáním solí kyseliny močové do kloubů. Může postihnout a poškodit jakýkoli kloub. Často se u pacientů najdou „uzlíčkovité“ usazeniny krystalů solí kyseliny močové (natrium-urátu) i v podkoží (tzv. tofy, nejčastěji na ušních boltcích nebo nad klouby a šlachami) nebo v tělesných orgánech. Po letech trvání může být příčinou ledvinových kaménků či dokonce vážně poškodit ledviny. Zvýšená hladina kyseliny močové se vyskytuje asi u 20 % západní populace, ale k projevům „nemoci králů“ dochází asi jen u necelého 1 % obyvatelstva.
dostatek zeleniny a ovoce |
Více než tři čtvrtiny pacientů s dnou mají také známky metabolického syndromu (obezita typu jablko, hypertenze, poruchy metabolizmu cukrů, zvýšené hladiny krevních tuků a další). Zvýšený krevní tlak má vliv na ledviny, které pak pomaleji vylučují kyselinu močovou, a na druhou stranu hyperurikémie sama o sobě může zvyšovat krevní tlak.
Při akutním bolestivém stadiu totiž nemusí být hladina kyseliny močové zvýšena, u části nemocných je dokonce nižší. Proto k ověření diagnózy je nutné udělat punkci postiženého kloubu a vyšetřit kloubní výpotek, zdali v něm jsou krystaly soli kyseliny močové. V krvi bývají též zvýšené tzv. zánětlivé markery (sedimentace erytrocytů, CRP, více bílých krvinek). Rentgenový snímek prokáže dnu až po delším trvání.
Postupy léčby
V akutním bolestivém stadiu je nutný klid, pomáhají chladivé obklady a léky proti zánětu a bolesti (tzv. nesteroidní antiflogistika, například indomethacin, ibuprofen, naproxen a další).
Dlouhodobým léčebným cílem je snížení hladiny kyseliny močové pod 360 µmol/l, a to zejména jsou-li již přítomny chronické změny v kloubech nebo ledvinách. K tomu se používají léky, které omezují tvorbu kyseliny močové nebo které podporují její vylučování.
Hlavním léčebným opatřením je vyloučení potravin s vysokým obsahem purinů a dostatečný příjem tekutin. Důležité je vyhýbat se alkoholu. Obézní pacienti by měli snížit svou hmotnost. Dna úzce souvisí s výživou. Obezita a nesprávná výživa zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění. Důležitým opatřením je dietní režim s nízkým obsahem purinů. Nejezte smažená jídla, maso a masné výrobky (nakládaná masa, uzeniny, masa mladých zvířat např. telecí, jehněčí, kuřecí), ryby a rybí výrobky (sardelová pasta, očka, olejovky, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby), chřest, houby. Nepijte alkohol, zejména destiláty. Nevhodné jsou v jídelníčku vnitřnosti (brzlík, játra, ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev, játrové paštiky, jaternicové polévky, masové koncentráty, zvěřina a výrobky z ní), dále obilniny a celozrnné výrobky, luštěniny, droždí, čokoláda, kakaový prášek, špenát, červená řepa, fíky.
Nejezte smažená jídla, maso a masné výrobky |
Zcela nevhodné:
maso (včetně zvěřiny) a masné výrobky (zejména mladých zvířat), vnitřnosti, masové extrakty, živočišné tukykořenící směsi a koncentráty, sojová omáčka, worcester, masové kostky, ostré koření, hořčice,
mořské ryby
obilniny a celozrnné výrobky, droždí,
luštěniny,
čokoláda, kakaový prášek, marcipán
špenát, reveň, červená řepa, hrách, kapusta (i růžičková), křen, česnek, fíky
silný čaj,
plísňové a tučné sýry,
alkohol – pivo, těžší a červené víno
Tip! na léčivé rostliny bylinky...přidejte do salátu (sekané, do omelety) za vyzkoušení to stojí!
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria L.)