Václav Havel - prezident sametové revoluce |
Sametová revoluce
začala v Česku 17. listopadu 1989 po brutálně potlačené studentské demonstraci v Praze. O datu této manifestace věděli funkcionáři StB dřív než její oficiální organizátoři – studenti z hnutí Stuha. Demonstrací 17. listopadu začala celá řada protivládních demonstrací, které si nakonec vynutily resignaci vlády. Jiskrou, která způsobila výbuch společenské nespokojenosti, byla údajná smrt studenta, který šel v čele protikomunistického průvodu.
Ve skutečnosti to pouze poručík StB Ludvík Zifčák-Růžička, který demonstraci naváděl, předstíral smrt, a byl ihned odvezen policejní sanitkou. Mezitím se historka o jeho smrti začala se šířit a provokovat otevřená vystoupení proti režimu.
Je důležité se zmínit, že poručík Zifčák-Růžička byl několik měsíců předtím zatčen policií jako disident (což mu mělo dodat důvěryhodnosti v oposičních kruzích), a při demonstraci samotné naléhal na to, aby se průvod studentů dal po trase vládou zakázané, což muselo vést ke střetnutí s policií.
Jak přiznal jeden z hlavních organisátorů operace Klín, generál StB Alois Lorenc – na nového vůdce státu byl připravován jeden z vůdců Pražského jara v roce 1968, stoupenec Gorbačova a „socialismu s lidskou tváři“, Zdeněk Mlynář. Žil v emigraci, ale byl přivezen do Prahy důstojníky československé rozvědky.
Ukázalo se, že již přijel pozdě – situace se vymkla z ruky.
Vladimír Bukovsky to popisuje takto: „Všechno probíhalo velmi dobře, podle scénáře – až do poslední chvíle, kdy se uprostřed všech těch nepokojů, a po pádu vlády, najednou v Praze objevil Mlynář. Měl řadu vystoupení v televizi, a měl proslov na Václavském náměstí. Lidé ale bučeli a pískali, protože jen opakoval staré slogany z roku 1968.
V té chvíli Čechoslováci už nechtěli ,,socialismus s lidskou tváří“, nechtěli žádný socialismus, s žádnou tváří. Vypískaný Mlynář vycouval ze hry. Protože reakce lidí byla jiná, než jakou očekával, prostě se otočil na patě a vrátil se do Vídně. A najednou se ten velmi přesný, a přesně dodržovaný scénář zasekl. Sověti neměli na místě žádného svého kandidáta. Věci se velmi rychle vymkly z ruky. Havel se svými přáteli byli na místě a zvítězili na celé čáře.
Zdroj: česká media shrnutí sametové revoluce
Poznámka na okraj:
Je to dezinformace nebo skutečnost co je to →→ Manipulace?
Všechno možné je v boji o moc, ale pravda a láska v podobě Havla měla velkou sílu. Všichni toužili po svobodě a změně.
Z diskuze:
Před rokem 1990 měl na vesnici každý prase, králíky a slepice. Každý druhý měl krávu. A všichni do jednoho pro ně kradli krmivo v místním JZD. Auta měli lidé v garážích. V momentě, kdy se rozpadla JZD, tak všichni prasata a krávy zrušili, protože neměli kde krást krmení. A vykrmovat je za své vlastní peníze už to nebylo rentabilní.Slepice a králíky měl leckdo. Tu a tam někdo kozu. Prasata jen ti, kdo měli kde vzít krmení. Krávu ani náhodou. A taky si skoro každý na zahradě pěstoval ovoce a zeleninu - protože v obchodě se toho moc koupit nedalo.
A kradlo se hodně - o dost víc než dneska - protože taky máloco někdo pořádně hlídal. Vždyť to ničí nebylo, že jo...