Konopí léčí. Léčivé rostliny

Konopí léčí

Zmínky o léčivých účincích konopí sahají daleko do minulosti, konopí se používalo zejména na územích Číny, Indie, starověkého Egypta či Řecka. Bylo ale součástí lékařova kufříku i v moderní historii.


 Zlom nastal v roce 1932 v souvislosti s prohibicí v Americe, kdy tato rostlina začala být zakazována a démonizována a zažila se řada lidových, spíše pejorativních označení jako marihuana, ganja, pot, mary jane nebo weed. Teprve v posledních letech dochází v důsledku liberalizace, ale i nových vědeckých výzkumů k jejímu znovuobjevení a postupné legalizaci.

Někteří z odpůrců využití konopí pro léčebné účely se často odvolávají na nedostatek vědeckých studií, nemají však docela pravdu. Na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě se využití konopí věnuje více než 50 let profesor Rafael Mechoulam, původem z Bulharska. Spolu se svými spolupracovníky v 60. letech objevil tzv. canabidiol (CBD), látku, která je obsažena v rostlině a má zásadní účinky při léčbě některých onemocnění. Následně se jim podařilo izolovat THC (tetrahydrocannabinol) a dokázat, že tato látka dokáže aktivovat receptory v lidském mozku, které chrání před symptomy a obtížemi, jako je například nevolnost při chemoterapii nebo bolesti při degenerativních onemocněních. Jedním z blízkých spolupracovníků prof. Mechoulama v Jeruzalémě je držitel řady vědeckých ocenění Dr. Lumír Hanuš, původem z Olomouce. Ten konopí označil za jedno z nejbezpečnějších známých léčiv.

ÚČINKY SE LIŠÍ
Pro velkou část lékařů je problematické, že se efekt konopí může u různých pacientů lišit. Je tedy naprosto zásadní s pacienty pracovat a dávkování, druh a způsob podání přizpůsobovat. Některé kliniky provádějí laboratorní testování svých produktů s cílem standardizace léčiva; je-li však pacient odkázán na své pěstitelské schopnosti či omezené možnosti, může se obsah jednotlivých látek v rostlině a logicky také jejich efekt lišit.
V souvislosti s objevem CBD a dalších canabinoidů, šlechtění jednotlivých druhů a vytváření hybridů nabízí konopí velké množství variant na nejrůznější problémy. Výběr toho správného druhu však vyžaduje konzultaci s odborníkem.
Všeobecně se konopím léčí bolesti, nespavosti, migrény, nevolnosti nebo nechutenství. Používá se při léčbě postraumatických stresových poruch, epilepsie či Crohnovy choroby. Zmírňuje vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie a zkoumá se rovněž jeho vliv na léčbu některých druhů rakoviny. Významnou roli hraje také v oblasti paliativní péče.

JAK HO UŽÍVAT?
Konopí je možné používat několika způsoby – povrchově, sublinguálně, kouřením, vaporizací (inhalací) požitím a požitím v syrovém stavu. Každý z těchto způsobů má své přednosti i úskalí. Lékaři i pacienti se shodují, že kouření je nejefektivnější a nejrychlejší variantou, ale má negativní dopad na plíce. Tomu se snaží předejít vaporizace.
V případě nespavosti se doporučuje pojídat konopí ve formě koláčků či čokolády či použít konopnou náplast.
Masti z konopí působí jak na povrchové kožní problémy, tak do hloubky při svalových onemocněních a bolestech.
Při požití v syrovém stavu se využívají listy rostlin, které by se jinak vyhodily.
Obsah účinných látek v listech je nižší, přesto mají léčebný efekt. Samy o sobě však listy nejsou moc chutné. Doporučuje se tedy čerstvý zeleninový džus, do kterého se přidají.

LICENCE PRO UŽIVATELE
V zemích, kde je užití pro lékařské účely legální, existují různé modely regulace a distribuce. V Izraeli je v současné době 8 licencovaných pěstitelů, 600 registrovaných konopných patentů a 22 000 pacientů s licencí pro užívání. Na základě diagnózy dle seznamu závažných onemocnění má pacient nárok na licenci pro užití konopí. Získání této licence upravuje tzv. Protokol 106.
Např. v případě onemocnění rakovinou získá pacient licenci do 48 hodin. U gastrologických či neurologických onemocnění se lhůty pohybují v rozmezí od 3 do 12 měsíců a jsou podmíněny vyčerpáním jiných způsobů léčby.
O licenci, kterou je nutno po čase obnovit, žádá za pacienta ošetřující lékař – specialista. Pacient pak má možnost kontaktovat jednu z autorizovaných klinik, např. Tikun Olam, Breath of Life či Better, jejichž odborný personál zajišťuje asistenci při výběru vhodného léčiva a jeho dávkování. Existují rovněž různé způsoby distribuce – osobně ve specializované lékárně či dovážkou na místo bydliště.

REKREAČNĚ UŽ JE TO LEGÁLNÍ
V současné době v Izraeli převládají tendence k větší liberalizaci a v březnu tohoto roku došlo k dekriminalizaci rekreačního užívání. Ministr zdravotnictví – zástupce ultra-ortodoxní náboženské strany United Torah Judaism - Yaakov Litzman předložil návrh reformy, která by měla urychlit čekací lhůty na licence, umožnit předepisování konopí i obvodními lékaři a distribuci konopných léčiv prostřednictvím běžných lékáren.
S užitím konopí pro léčebné účely souhlasí i rabínské autority, které rostlinu označily za košer a v závažných případech povolily užívání i během šabatu.

KONOPNÉ INOVACE
Izrael je známý jako “Start-Up Nation” a vláda klade důraz na výzkum a technologické inovace v nejrůznějších odvětvích včetně zemědelství a farmaceutického průmyslu.
Prestižní Technion – Institute of Technology nabízí speciální program pro studium problematiky léčebného konopí. To vše má velký potenciál a hovoří se o “zelené horečce” – se záměrem věnovat se pěstování, kultivaci, výrobě či vývozu konopí se zaregistrovalo kolem 500 firem.
Knesset v souvislosti s tím projednává návrh skupiny poslanců, který by dosud zakázaný vývoz umožnil.
V Tel Avivu se pravidelně koná konference CannaTech a společnost Cann10 založila specializovaný technologický inkubátor, který inovativním firmám se zaměřením na konopí nabízí podporu. Bude rozhodně zajímavé sledovat např. Seedo, Eybna nebo Syqe Medical.

INSPIRACE Z AMERIKY
V porovnání s Českou republikou je Izrael v oblasti léčebného konopí o hodně napřed. Zdrojem inspirace jsou i Spojené státy americké, zejména pak Colorado a Kalifornie. Regulace konopí je v USA v kompetenci jednotlivých států.
Významným mezníkem byl 8. listopad 2016, kdy se kromě volby prezidenta v devíti státech rozhodovalo o legalizaci konopí.
Ve čtyřech státech (Florida, Montana, Severní Dakota a Arkansas) hlasovali voliči o medikalizaci, v pěti (Kalifornie, Nevada, Arizona, Massachusetts a Maine) šlo o plnou legalizaci, resp. rekreační užívání konopí pro osoby starší 21 let. Návrhy byly ve všech státech přijaty s vyjímkou Arizony, kde zůstává v platnosti léčebný program.
Amerických států, které nějakým způsobem legalizovaly konopí je v současné době již 28 a celkem se zde registrovalo přes 2 miliony pacientů.

KONOPNÉ APPKY
Díky mobilním aplikacím jako Leafly nebo MassRoots se mohou uživatelé orientovat mezi různými druhy konopí podle obsahu THC a CBD, efektu, chuti či aroma a pomocí navigace najít nejbližší konopnou lékárnu.
S medikalizací ztrácí konopí stigma drogy a získává pověst léku. Jeho popularita roste mezi seniory, kteří často žertují, že jim konopí zlepšilo život – příbuzní a známí chodí na návštěvu častěji.


text: Pavlína Schultz
Autorka žije v Izraeli a problematice léčebného konopí se dlouhodobě věnuje.

Oblíbené příspěvky

Štítky a MENU je tu všechno o nemocech i lidech....

Humor Komentáře Sociální sítě Vtipy Zdraví Medicina Životospráva a dlouhý život Credo Experto Google+ Psychiatrie a psychologie Co je psáno jak na to Civilizační nemoci Diskuze a debaty Psychosomatická medicina Google Krásné ženy Žít je tak krásné Poznámky G+ Humor v medicíně Legrace Ostatní Svobodný internet Osobnostní patologie Prevence a zdraví Sociální patologie Spánek a jeho poruchy Prevence Internet Léčivé rostliny Můj pohled na svět Novinky a zajímavosti Stáří Videa Blogeři sobě Diferenciální diagnostika Kardiovaskulární zdraví Pozitivní myšlení Úvod Alzheimerova choroba Tipy Demence Deprese Diagnostika manipulace Fotografie Historie Interna a kardiologie Kruh Užitečné příspěvky Metabolický syndrom Racionální výživa Vtipné okamžiky Zajímavosti moderní medicina Amerika Bylinky Cippolovy zákony stupidity Demokracie Dobrý vtip! Google AdSense Infekční nemoci Patologie Skupinová hloupost Vtipné a pozitivní České momenty Židovské Život v přírodě Dehydratace Dětské lékařství Inteligence Kodex internetového diskutéra MIKROBIOLOGIE O stárnutí a stáří Oční (ophthalmologie) Pravda Trpajzlíci Verše Virtuální prohlídka měst Ze života lékařů Závislosti Řešení problémů Americké zdravotnictví Asertivita Bolest Bolest u člověka BonaFides Civilizace Facebook Gastroenterologie Geek Geny a informace Hypertensní choroba Imunita Ledviny Lymeská Borelióza MUDr. Jan Hnízdil Nemoci prostaty Nemocný vypráví Neurologie Osobnost lékaře Prostata Radkin Honzák Renata Twitter VENEZUELA strach Afty Ateroskleróza Bohemian melody and songs Bylinky a spánek Cestovní medicina Citový mozek Dlouhá cesta Erotika na internetu Erythema migrans Expert v terénu Instinkty Karel Kryl Kemel Kopírování Laboratorní diagnostika Lež Meteorosenzitivita Mozek Myšlenka dne ORL Objevy Pirátství Placebo efekt Prof. Koukolík Psychoaktivní látky Psychologie Přátelství Rakovina prostaty (caP) Rath a sedmimilionová krabice Smazání Facebooku Statečnost Stomatologie Urologie Virosa Zdravotní pojištění emoce #školní zdravotní služba #dispensární péče #prevence #pediatrie 0 závisti ACTA Admin Anatomie Bioklimatologie Blogy Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Cholera Cholesterol Chřipka Deprivanti a deprivantství Diabetes mellitus Divizna velkokvětá Dna Dobrý voják Dětská obezita Febrilní křeče Florence and the Machine Glaukom Google Analytics Google Scholar Hepatologie Hyperpyrexie Konopí Kráťa Life at Google Literatura Lékař M.Parkinsoni Mikroorganismy Mozek a drogy Murphyho zákony Nefrologie Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Novinky Názory O dětství Paliativní medicina Pivo Porodnictví a gynekologie Poruchy vědomí Preexisting condition Premenstruační syndrom Psychopatie Příroda Příroda a zdraví Půst Sanitka Sokrates Stahování Steatóza jater Technické spekulace Twitter Frenzy USA Voda Václav Havel Vánoce Zahrady Ze života sestřiček Zrychlení počítače? Zácpa Obstipatio Zákon Závislost dezinformace pudy stres úzkost Škola Život s holou prdelí 7 000 000 Afektivní neurověda Akáty bílé Alergie Alicia Keys Alternativní medicina Antidepresiva Aristoteles Basshunter Beletrie Benedikt XVI. Bible Biochemie Bolesti nohou Bug Opera Bulvár Buněčné receptory Chirurgie Chronický únavový syndrom Cicero Dengue Diagnostika v oční medicině Domácí lékárna Dr WEB Dítě EKG Editace a styl psaní příspěvků Elektřina Elizabeth Blackwell Emergency Energie a my Epidemiologie Etnika Evropa Externí disk Filmy František Ringo Čech Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie G+ notifikace v Opeře GDX Access Gaudeamus igitur Hemagel Horečka Hudba Hunting Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hypertenze Hypnotika Idiopathické In Vino Veritas Infekční koutky Ischemická choroba Jídlo a zdraví Kalium Kamenný most Karel Schwarzenberg Karikatura Kašel Klysma neboli klystýr Klávesové zkratky Koledy Kolokvium Lymeská Borrelióza Lásky čas Léky nové generace MEXICO MOTOROLA Droid RAZR MUDr. Plzák Maminka Manicko depresivní syndrom Marek Slabý Matka Med smrkový Meduňka Melatonin Mikrobiom Milenci Minerály Mobilní internet Moudrost Munchhausenův syndrom Muži a ženy Myslivost Narcistická porucha osobnosti Nefunkční bezpečnostní hláška Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci štítné žlázy Nikon Nobelovy ceny O chřipce obecně O jmelí O lásce Oldřich Vinař Optika Ostropestřec mariánský Ovoce Očkování Paměť Pepa Řepa Pesticidy Plynové jezírko s oxygenoterapií Policie Porucha metabolismu Poznáte je? Počítače a diagnostika Proces wuauclt.exe Prof. MUDr. Pavel Pafko Propedeutika Psychiatrická onemocnění Přetížení organizmu Rady a tipy Rickrolling Rodina Rozšíření Opery Rychlá pomoc Sametová revoluce Sanitka Mercedes veteran Schemer Screenshot Serenoa repens Sex Sex a zdraví Soubory .OGG Soukromí Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Spánek a léky Street View Svoboda Sůl v potravě člověka TOPLekar.cz Teotihuacan The New York Times Tipy a návody Tonometry Toxiny Transplantace Trojský kůň Tráva Třezalka U bankomatu Unwand Veverka Veřejné mínění Vilcacora Vlídné slovo Vyhledávač Výchova WD My Passport YES WE CAN YouTube prof. MUDr František Koukolík prof. Matějček prohlížeč Opera psychoanalýza Čaj Šampaňské Školní zdravotní služba Švejk

Vybraný příspěvek

Ptačí zahrady jsou barevné a sdělují radost ze života...žít je tak krásné. Idioti nejsou dnes početnější než dříve - jsou jen vzdělanější a lépe organizováni.

Ptačí zahrady jsou barevné a sdělují radost ze života Veškerá radost, kterou svět obsahuje, přichází skrze přání štěstí pro druhé. Veškeré z...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...